Nem biztos, hogy egy rossz mozdulat az oka!
#Degeneratív spondylolisthesis
Szerző: Kálbori Zsolt
Gondoltál már arra, hogy a gyakori hátfájások mögött nem csak egy rossz mozdulat vagy fáradtság, hanem egy komolyabb probléma is meghúzódhat?
Egy ilyen lehet a degeneratív spondylolisthesis, amely különösen poszt-menopauzás nőknél gyakori.
De mi is ez pontosan, és miért kellene rá figyelnünk?
A degeneratív spondylolisthesis egy olyan állapot, amely akkor alakul ki, amikor a gerinc csigolyái közötti porckorongok és szalagok meggyengülnek vagy elhasználódnak. Ez lehetőséget teremt a csigolyák elmozdulására egymáshoz képest. Ez pedig nyomást gyakorol az idegekre, feszülést okoz az ízületekben és az izmokban, és akár fájdalmat, merevséget, valamint feszültséget okoz a hát és a derék területén.
Miért alakul ki a degeneratív spondylolisthesis?
Az állapot fő okai, amelyek szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában:
- degeneratív elváltozások a gerincoszlop mentén
- a kor miatti gerinckopás, és
- bizonyos életmódbeli hatások.
Miért érinti gyakrabban a nőket?
A poszt-menopauzás nőknél nagyobb a degeneratív spondylolisthesis kialakulásának kockázata. A csökkent ösztrogénszint hajlamosítja őket degeneratív elváltozásokra és csigolyaelmozdulásra.
Hogyan okoz fájdalmat a degeneratív spondylolisthesis?
- A csigolyák elmozdulása nyomást gyakorolhat az idegekre és az izmokra.
- Az elmozdulás csökkentheti a gerinc stabilitását és mobilitását.
- Az irritált idegek, feszülő ízületek és izmok további fájdalmat, merevséget is okozhatnak.
Milyen tünetei vannak?
1. Hát- és derékfájdalom
A hát- és derékfájdalom általában az alsó háton és a derék környékén jelentkezik. Az elmozduló csigolyák nyomást gyakorolnak az idegekre és az izmokra, ami fájdalmat és merevséget okozhat. A fájdalom lehet időszakos vagy állandó, és gyakran fokozódik mozgás vagy hosszú ideig tartó állás során.
2. Lágyékhajlati fájdalom
A lágyékhajlati fájdalom az ágyéki területen jelentkező fájdalom, amely gyakran sugárzik lefelé a lábakba. Ez a fájdalom általában akkor jelentkezik, amikor az elmozdult csigolyák fokozott feszültségeket váltanak ki izmokban és a kis ízületekben. A lágyékhajlati fájdalom korlátozhatja a mozgást, és kényelmetlenséget okozhat a mindennapi tevékenységek során.
3. Izomgyengeség
Az izomgyengeség jelentkezhet amiatt, hogy az elmozdult csigolyák a vele járó izom és ízületi feszültségek és idegi nyomások miatt “kikapcsolnak”. Az érintett területeken az izmok gyengébbé válhatnak, ami kihatással lehet a mozgékonyságra és a fizikai teljesítményre. Az izomgyengeség megnehezítheti a mindennapi tevékenységek végzését, és növelheti a sérülés kockázatát.
4. Érzészavarok
Az érzészavarok az ideg kompresszió miatt jelentkezhetnek, amikor az egymáshoz képest elmozdult csigolyák fokozott nyomást gyakorolnak az idegekre. Az érzészavarok előfordulhatnak zsibbadás, bizsergés vagy érzéketlenség formájában. Ezek az érzések általában az érintett területeken, például a hát alsó részén, far izom tájékán vagy a lábakban jelentkeznek. Az érzészavarok megnehezíthetik a mindennapi tevékenységek végzését, és zavaró kellemetlen érzéseket okozhatnak.
Milyen kezelési módjai vannak a tüneteknek?
Hát- és derékfájdalom:
- Kiropraktika,
- rehabilitációs tréning, fizioterápia
- gyógyszeres/gyógyhatású készítmények alkalmazása
- sebészeti beavatkozás
Lágyékhajlati fájdalom:
- rehabilitációs tréning, fizioterápia
- gyógyszeres/gyógyhatású készítmények alkalmazása
- kiropraktika
Izomgyengeség:
- erősítő gyakorlatok,
- rehabilitációs tréning
- kiropraktika
Érzészavarok:
- Kiropraktika,
- gyógyszeres/gyógyhatású készítmények alkalmazása
- fizioterápia, rehabilitációs tréning
- sebészeti beavatkozás
Az időben történő diagnózis és kezelés kulcsfontosságú a degeneratív spondylolisthesis esetében. Fontos, hogy ha bármelyik tünetet tapasztalod, akkor fordulj szakemberhez a megfelelő kezelésért!
A megfelelő kezelések és terápiák segíthetnek enyhíteni a fájdalmat, javítani a gerinc állapotát, és visszanyerni az egészséges és aktív életvitelt.
Figyelj oda a tested jelzéseire, és ne félj segítséget kérni!
Az egészséges gerinc és a fájdalommentes élet elérhető célok, érdemes tenni és küzdeni értük!
Nézd meg közösségi oldalainkat is! →
Legfrissebb bejegyzéseink
Egészség kontra betegség
Az öngyógyító erő mennyiségétől és minőségétől függ, hogy milyen jól működik a szervezetünk. Emlékezzünk, ha téves információ jut el a szervezet egyik részéből a másikba, az ugyanolyan kárt okozhat, mintha egyáltalán nem jut el az információ.
Az Osteoporosis és a Kiropraktika
7 nőkre jellemző panasz – 7. Az Osteoporosis
Hogyan támogathatja a gerinc egészsége a csontritkulás elleni védekezést?
Az osteoporosis, vagyis a csontritkulás az egyik leggyakoribb, gerincet is érintő állapot, amely a csontok szerkezetének gyengüléséhez vezet.
Mi a Cranio Faciális Release?
A Kranio Faciális Release (CFR – Cranio Facial Release) egy olyan haladó kiropraktikai eljárás, ami egyedi módon képes segíteni egy orron keresztül bevezetett (endo nazális) ballon segítségével az idegrendszer, valamint a koponyacsontok mobilizálását – ezáltal csökkentve a bennük lévő blokkokat és irritációt.
KiroKlub
online torna
Gyere, tornázz velem!
Befektetés magadba, a jövődbe. Élj minőségi életet!
0 hozzászólás