
GYIK – Kutyusok a rendelőben

Szerző: Szubert Kinga
Szeretjük a kutyusokat, Kutyabarát rendelő lettünk!
Kis társaink csöndes, kedves jelenlétükkel, megérzéseikkel segítik a munkánkat, megnyugtatják pácienseinket. Pozitív visszejelzéseitek bátorítottak minket arra, hogy megszerezzük, Magyarországon elsőként a Kutyabarát rendelő címet. Így a saját kutyusaink mellett szívesen látjuk a ti kutyusaitokat is. Mi kutyusaink Zorka és Johnny. Az alábbi kérdések segítenek nektek néhány fogalom tisztázásában.
1. Mit jelent a terápiás kutya fogalma?
“A terápiás kutya gazdájával együtt dolgozik. Ketten látogatnak el csoportokhoz és segítenek a fejlesztő foglalkozások kivitelezésében. A kutya felvezetője szorosan együttműködik a csoport (gyógy-)pedagógusával. Így valósítják meg a hatékonyabb fejlesztést. A kutyás terápiának két ága van: a látogatások, illetve a kutyás fejlesztő terápiás foglalkozások. Előbbinél a kutya meglátogatja a csoportot, de célzott feladat nincs. Utóbbinál a kutya aktívan részt vesz a foglalkozáson, különböző feladatokat hajt végre.”1
2. Mit jelent a személyi segítőkutya?
“A személyi segítőkutya olyan nehézséggel élő gazdájának tud segíteni, aki egyedül valamilyen okból magát és a kutyát ellátni nem képes, ezért mindig van vele egy emberi segítség is. A személyi segítőkutya otthoni terápiás feladatok elvégzésére van kiképezve, viszont szocializációja és a képzés alkalmassá teszik arra, hogy gazdáját mindenhova elkísérje.
Fizikai segítség: A gazda igényeire szabott, akár fejlesztő feladatok elvégzésében otthoni segítség (terápiás foglalkozás levezetése otthon saját kutyával) vagy pl.: autistákat segítő kutyáknál a fizikai kapcsolat kialakítása, így az autizmusban érintett kisgyerek nem képes elszaladni, mert a kutya csak utasításra tart vele. A segítő feladatok összeállítása a jelentkezővel és családjával közösen, a képzés megkezdése előtt történik.
Lelki segítség: Egy kutya feltétlen elfogadással viszonyul gazdája felé, nincsenek előítéletei. Egy ilyen kutya önbizalmat és biztonságot nyújt folytonos jelenlétével és segíteni akarásával, igazi társa tud lenni gazdájának.”2
3. Bevihetem-e saját kutyámat a rendelőbe?
Behozhatod a kutyádat a rendelőbe, amennyiben barátságos és hallgat rád. Fontos nekünk, hogy ne legyen agresszív és ne támadja meg/dominálja le a rendelőben velünk dolgozó kutyákat, mert akkor nem tudják végezni a mindennapi feladatukat. Azt is tartsd szem előtt, hogy rendelőkben sok kisbabás szülő és a kisgyermek fordul meg. Célunk az, hogy a gyerekek felbátorodjanak és ijedtség nélkül tudjanak barátkozni a kutyákkal. Amennyiben a kutyád ilyen körülmények között is tud engedelmesen működni és hallgat az utasításaidra, akkor szeretettel látunk vele együtt. A kutyabarát házirendet itt találod.
4. Akkor a kutya vakvezető?
Nem, a rendelőben dolgozó kutyák nem vakvezetők. Zorka személyi segítő.
Nem minden segítőkutya vakvezető. A vakvezető a segítőkutyák egyik fajtája, fő feladata, hogy támogasson valakit, aki nem lát. Másfajta segítőkutyák is léteznek, mind más-más képzésben részesülnek. Ilyenek pl. a terápiás kutyák, a személyi segítőkutyák, a rohamjelző kutyák, a mentőkutyák, a mozgássérült-segítők, stb. Johnny nem segítő-, hanem támogató kutya, Nem kapott kiképzést. Johnny nagyon szeret emberek között lenni, velük kapcsolatba kerülni és játszani.
5. Miért van segítőkutyád?
Ez egy olyan kérdés, mely igen komoly etikai szempontokat vet fel.
Ha valaki mellett segítőkutyát látsz, nem illik megkérdezni tőle, hogy “Miért van ilyen kutyád?”, tudniillik ez a támogatott személy diagnózisára vonatkozik. Vagyis a gazdi betegségére, konkrét akadályoztatottságára. Ahogy olyan kérdéseket sem illik feltenni, hogy: “Akkor te autista vagy?” vagy: “Látom megvakultál, hogyan történt?”, a segítőkutyák esetében is érdemes figyelembe venni azt, hogy támogató jelenlétük ténye tapintatot kíván meg a környezettől.
Ezek a kérdések nagyon fájdalmasan és szívbemarkolóan érinthetik az adott személyt, arról nem is beszélve, hogy nehéz helyzetbe hozhatjuk, ha egy kíváncsi idegennel kell megosztania élete legfájdalmasabb élményeit. Arról nem is beszélve – és erre a legritkábban gondolnak csak a kérdezők – hogy lehet olyan választ kapsz, amit nem feltétlenül szerettél volna hallani. Gondolj bele, nem biztos hogy elbírod más tragédiájának súlyát. Ne becsüld alá ezt a tényt!
6. Miben tud segíteni egy kutya?
Egy kutya egy egész sor feladatot képes elvégezni, pl: ajtók kinyitása / becsukása, fiókok kinyitása / becsukása, gombok és kapcsolók kezelése, zokni lehúzása, kulcs és aprópénz felszedése. Vakok és csökkentlátók vezetése, átkelők és padkák jelzése, piros és zöld jelzések felismerése, járási nehézségekkel küzdő gyermekeknél támasz a felálláshoz, segítség a lépések megtételekor. A terápiás kutyák motiválják és fejlesztik a foglalkozáson résztvevőket, támogatást biztosítanak a betegeknek, képesek szagok alapján betegségeket jelezni, meg tudnak keresni tárgyakat, személyeket, élők után kutatnak a romok alatt, megérzik és előre jelzik az epilepsziás rohamot, a cukorbetegeknél jeleznek ha ideje enni valamit, előre jelzik a pánikrohamot és még sok más dologra képesek…..
7. Akkor Zorka és Johnny a ház kutyája?
Nem. Zorka Kinga személyi segítője. Ez azt jelenti, hogy ahova Kinga megy, oda megy Zorka is. Zorka Kingával él, nála lakik, nála van otthon. Zorkának a rendelő csak az egyik munkahelye.
Johnny Zsolt kutyája. Zsolttal él és nála lakik. Amikor a rendelői munka véget ér, együtt mennek haza. Johnny is dolgozni jár csak a Kiropraktikába.
8. Mi a különbség a személyi segítőkutya és a terápiás kutya között?
Ez két különböző feladat. Mondhatnám a különbség olyan mint egy fizikatanár és egy testnevelő tanár között. Mást tanítanak és más a feladatuk. Másra fókuszálnak és más-más megoldásokkal segítenek. Más képesség és jellem is kell hozzá. Nem minden kutya alkalmas egy egy típusú feladat ellátására. A közös bennük az, hogy mindkét feladat ellátásához hosszú kiképzési időre van szükségük. A két feladat közti különbséget fentebb az 1. és a 2. pontban olvashatod.
9.“Biztos azért szagolgat, mert érzi rajtam az otthoni kutyát / cicát.”
Egy kutya alapvetően azért szagol meg, hogy megismerjen téged. Azt szagolja ki, hogy milyen az illatod. Érzi ha izgulsz, ha boldog vagy, ha félsz, ha beteg vagy. Az illatodba persze belekeveredik az is hogy van-e otthon állatod, hogy mit ettél vagy ittál épp az előbb, az utcán hol jöttél végig és mibe léptél bele. Érzi, ha a parkban átjöttél a füvön, de azt is érzi ha ránézel és boldog vagy a találkozásotok örömétől. Mert ahogy a félelemnek, úgy az örömnek is illata van.
Ebben a nagy illatkavalkádban a cicád vagy a kutyád illata csupán egyetlen információ a sokból.
10. Szabad a kutyának enni adni? Majd hozunk neki legközelebb valami finomat!
Nyomatékosan kérjük, hogy a rendelőben dolgozó kutyákat ne etessétek! Ez minden kutyára igaz: ahogy egymás gyerekeit sem etetjük csak úgy, más kutyáját sem illik. Minden kutyánál, de a segítőkutyák esetében is kiemelt fontosságú, hogy csak a gazdájuktól kaphatnak ételt és csak a megadott időben illetve helyzetekben. Gondolj bele: egy segítőkutya rendszeresen kíséri el gazdáját boltba, zöldségeshez, étterembe. A gazdinak 2 év munkája van benne (ezen felül a kiképzőknek is több év munkája), hogy ezeken a helyeken a kutya megtanuljon jól viselkedni. Ha ezt a szabályt megszeged, azt éred el vele, hogy a kutya elkezd kunyerálni és szabadon ételt elvenni. Azt éred el vele, hogy a gazdája nem fog tudni a kutyájával az említett közösségi terekbe járni.
Emellett az sem magától értetődő, hogy a segítőkutya milyen étrendre van beállítva, allergiás-e esetleg valamire, mit bír a gyomra és nem utolsó sorban, ha beindítod az emésztését, ki fogja-e bírni a következő szünetéig, amikor is el tudja vinni a gazdája sétálni.
tehát: SEMMI ESETRE SE ETESD A KUTYÁT!
A kutyáknak nem csak az étel a jutalom. Ugyanannyira örülnek neked és szeretnek akkor is, ha a szeretetedet másképp fejezed ki irántuk: simogatással, játékkal, vagy azzal, hogy kedvesen beszélsz hozzájuk.
11. Ugye nem harap a kutya?
A segítőkutyák úgy vannak kiképezve, hogy megtanulják, hogy ha ember nyúl a szájukba, akkor nyitott szájjal elfordítják a fejüket. Nem harapnak rá a kezünkre. Egyszóval: nem harapnak. Ha idegesíted őket, akkor viszont morognak, felállnak, megrázzák magukat és arrébb mennek. De nem érdemes megpróbálni felidegesíteni őket, mert emlékezni fognak rád, és legközelebb amikor bejössz a rendelőbe, egyből fel fognak állni és elmennek máshova. Nem fogsz kapni második esélyt, csak ha a kutya gazdájával, utasításra elkezdtek összeszokni. Erre viszont a rendelői körülmények között nincs se idő, se lehetőség.
Tehát, ne ingereld a kutyákat!
12. Meg szabad simogatni a kutyáitokat?
Zorkát is és Johnnyt is meg szabad simogatni, amikor szabadon jönnek-mennek a váróteremben, vagy ha bemennek veled egy-egy kezelésre. Épp e célból vannak ott: hogy megszépítsék és megkönnyítsék a nálunk töltött időt.
Amikor azt látod, hogy valamelyik kutya “feladatban van”, (vagyis utasításra dolgozik valakivel), akkor nem szabad zavarni őket. Várjunk egy kicsit, munkája végeztével meg lehet simogatni.
1. Idézet forrása: www.segitokutya.net (A NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület honlapja)
2. www.segitokutya.net
Legfrissebb bejegyzéseink
Miért és hogyan lettünk kutyabarát hely?
Hát, talán a sors így akarta. Először kolléganőm, Kinga jelezte, hogy neki lesz egy képzett személy segítő kutyája (Zorka), aki mindig ott lesz, ahol ő van. Mivel Kinga a Kiropraktika Központban rendel, innentől fogva nem volt kérdés, hogy kutyás hely vagyunk-e vagy nem.
Mi vagyunk a Kiropraktika Központ kutyusai, Johnny
Johnny Johnny története a középső kislányom, Emma szülinapján kezdődött. Akkor családostól beültünk az autóba, hogy kiskutyát keressünk. Az Illatos úti menhelyen várt minket egy cuki kis jelölt, de ő már pár éves volt akkor és mi kölyök kutyát akartunk. A következő...
Mi vagyunk a Kiropraktika Központ kutyusai, Zorka
Gyere és ismerkedj meg velünk! Miért vagyunk itt, mit csinálunk, hogyan tudunk neked is segíteni.
Nézd meg közösségi oldalainkat is! →
KiroKlub
online torna
Gyere, tornázz velem!
Befektetés magadba, a jövődbe. Élj minőségi életet!
E-book
